Deprecated: EV_Widget_Entry_Views içindeki WP_Widget oluşturucu yordam 4.3.0 sürümünden bu yana desteklenmiyor! Yerine __construct() kullanın. in /home/herkesce/public_html/wp-includes/functions.php on line 4807
BİR HİKAYE, TAŞLARLA ANLATILABİLİR Mİ? "AÇ TIRTIL" -

BİR HİKAYE, TAŞLARLA ANLATILABİLİR Mİ? “AÇ TIRTIL”

BİR HİKAYE, TAŞLARLA ANLATILABİLİR Mİ?

Sizin taşlarla anlatabileceğiniz bir hikayeniz var mı? Aslında her hikaye farklı bir materyalle de anlatılabilmeli. Ben burada “Aç Tırtıl” hikayesinin taşlarla anlatılabilen bir hikaye örneği olarak sunulabileceğini düşündüm…

 

 

Eric Carle, küçük okurlar için eğlenceli ve yaratıcı tekniğiyle resimlediği kitaplarıyla ünlü bir sanatçıdır. En ünlü eseri “Aç Tırtıl” 1969 yılından bu yana kırk üç dile çevrilmiş ve otuz milyon adet satılmıştır. 3 Mart 2010 tarihinde ebeveynler üzerinde yapılan bir araştırmaya göre en beğenilen yirmi kitap listesinde birinci sırayı almıştır.

Her çocuğun kitaplığında yer alması gereken bu hikaye kitabı, bir tırtılın kelebeğe dönüş olgusunu, renkleri, sayıları, haftanın günlerini, gece ve gündüz kavramlarını ele alıyor. Aynı zamanda sağlıklı beslenmeyi ve zamanla büyüyerek geliştiğimizi ve değişim içerisinde olduğumuzu yazarın kendi çizimleriyle bizlere sunuyor.

 

Hikaye Taşları Nasıl Kullanılır?

Çocukların kendilerini başka insanların yerine koydukları, farklı roller oynadıkları, oyuncaklar veya eşyaları kullanarak olmadıkları kişiler olduklarını, görmedikleri yerlerde yaşadıklarını hayal ettikleri, henüz yapmadıkları şeyleri deneyimledikleri oyuna hayali oyun denilir.

Hikaye taşları çocuğun yaratıcılığına ve hayali oyununa katkı sağlar, dil gelişimini olumlu etkiler, dikkatini geliştirir, el ve göz koordinasyon ve motor becerilerine olumlu etkiler katar.

Sevgili anne ve babalar hikaye taşlarıyla çocuklarınızın eğlenmelerini sağlayacak çeşitli ipuçları: Hikaye taşlarıyla hikayedeki olayların sıralaması (çocuklarınızla hikayenin sıralamasını yaparken, önce-şimdi-sonra kavramlarını da kullanarak bunu pekiştirebilirsiniz), kitaptaki resimlerle eşleştirme yanında hikaye taşları üzerindeki nesne veya varlıkları özelliklerine ve miktarlarına göre gruplandırma yapabilirsiniz.

Hikaye Taşları Nasıl Hazırlanır?

Aşağıdaki listede belirtilen malzemeler bu hikayeyi oluşturmak için asgari düzeyde yeterlidir fakat istenirse daha da zenginleştirilebilir.
⦁ Taş (Yassı taşları tercih etmenizi öneririm.)
⦁ Boya (Sulu boya veya akrilik boya)
⦁ Fırça
⦁ Resim, sticker
⦁ Tutkal

Hikaye taşlarını oluştururken, isterseniz taş üzerine çizim yaparak boyayabilirsiniz. Ya da tutkal yardımıyla taşların üzerine hazır olarak temin ettiğiniz resimleri yapıştırabilirsiniz ve resimlerin yıpranmaması için resimlerin üstlerini şeffaf bantla kaplayabilirsiniz.

Eminim ki çocuklarınızla beraber yapacağınız bu faaliyet hem onları eğlendirerek geliştirecek hem de onlarda uzun bir zaman hatırlayacakları hoş bir anı olarak kalacaktır…

Saadet Gülşen ÖNDER 

Anketler

Hagi mi Alex mi?

  • Hagi (55%, 46 Oylar)
  • Alex (45%, 37 Oylar)

Toplam oy veren: 83

Yükleniyor ... Yükleniyor ...
Saadet Gülşen Önder

Saadet Gülşen Önder

1999 yılında Amasya da doğdum. Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesinde Çocuk Gelişimi bölümünde okuyorum. Üniversitemizin Sürekli Eğitim Araştırma ve Uygulama Merkezinde öğrenci temsilciliği de yapmaktayım. Aynı zamanda Anadolu Üniversitesinde Aşçılık bölümüne devam etmekteyim. Çocuk eğitimi alanında yeni gelişmeleri takip etmeyi ve araştırmayı seviyorum.

Yorum

Bir Cevap Yazın

  • Çok güzel bir yazı olmuş, yazarın diğer yazılarını da sabırsızlıkla bekliyorum.👏👏

    • Bu karantina günlerinde çocukları oyalamak için çok güzel bir fikir teşekkürler 😊 emeğinize sağlık 👏👏

  • Sevgili Saadet,
    Yaratıcılık,bilgi ve naiflik dolu bir anlatım olmuş. Türkçeyi kullanmadaki başarını da tebrik ederim. Sevgiler ve teşekkürler. 🙂

Haftanın Yazarı

Nazlı Öztürk

Nazlı Öztürk

1998 doğumluyum ve Sakarya'da yaşıyorum. Kendi kullandığım ürünleri, makyaj tüyolarımı, bakım tekniklerimi ve tariflerimi sizlerle paylaşmak için buradayım.

%d blogcu bunu beğendi: