Deprecated: EV_Widget_Entry_Views içindeki WP_Widget oluşturucu yordam 4.3.0 sürümünden bu yana desteklenmiyor! Yerine __construct() kullanın. in /home/herkesce/public_html/wp-includes/functions.php on line 4807
Psikologlar Hakkında Bazı Bilgiler -

Psikologlar Hakkında Bazı Bilgiler

Uzun süredir dikkatimi çeken bir konu bu. Bilgi kirliliği çok olunca bu durum işimizi zorlaştırıyor haliyle. Şimdi sıklıkla ortada dolanan sorular ve cevaplarını sizlere açık bir şekilde anlatmaya çalışacağım.

1.PSİKOLOG KİME DENİR?

Bir üniversitenin en az dört yıllık psikoloji bölümünden mezun kişiler “psikolog” ünvanı almaya hak kazanır. Ancak başka bir lisans programından mezun olup da yüksek lisansını veya doktorasını psikoloji alanında yapan kişiler de bu ünvanı alabilir.

2. PSİKOLOGLAR İLAÇ YAZABİLİR Mİ?

Hayır, psikolog ilaç yazamaz. İlacı psikiyatrist yazabilir

3. PSİKOLOG VE PSİKİYATRİST ARASINDAKİ FARK NEDİR?

Öncelikle aldıkları eğitim bakımından farklılaşıyorlar. Psikiyatristler tıp fakültesi mezunu olup psikiyatri alanında uzmanlaşırken psikologlar lisansı bitirdikten sonra isterlerse yüksek lisans yaparak uzmanlaşabilirler.

4.PSİKOLOGLAR TAVSİYE VERİR Mİ?

Vermez. Amaç kişiye kendisi hakkında farkındalık kazandırmaktır. Psikolog kendi doğrularına göre sizi yönlendirirse etik ilkelerden uzaklaşmış ve sizin seçim yapmanızı engellemiş olur.

5. ÇOCUKLARLA İLGİLENEN PSİKOLOGLARA PEDAGOG DENİR Mİ?

Hayır. Çocuk alanıyla ilgilenen psikoloji mezunu kişilere çocuk psikoloğu denilebilir. Devlet 1982 yılında Türkiye’de Pedagoji bölümünü kapattı ve devlet, Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik bölümü mezunlarını pedagog olarak atayabiliyor. Yani bu HER PEDAGOG UNVANI ALAN KİŞİYE GÜVENMEYİN DEMEK. Kişilerin diplomalarını görme hakkınız var unutmayın.

6. PSİKOLOG İLK GÖRÜŞMEDE BENİM HAKKIMDA BİR ŞEYLER SÖYLEYEBİLİR Mİ?

Bu oldukça güç bir durum. Çünkü kişiyi ilk defa görüyorsunuz ve onun hakkında yeterli bilgiye sahip olunmadığı için ilk “GÖRÜŞMELER” kişiyi tanımaya ve onu anlamaya yöneliktir. Sağlıklı ve doğru olan budur. Lütfen görüşmelerin ilerleyişi konusunda acele etmeyin. Bu görüşmelerin ne kadar süreceği ve ilerleyişi kişiden kişiye ve psikoloğun çalıştığı ekole bağlı olarak değişmektedir.

7.PSİKOLOG KENDİSİ İLE PAYLAŞTIKLARIMI ÜÇÜNCÜ BİR KİŞİYE ANLATIR MI?

-Anlatmaz. Bu kişi gizliliğini ihlal eder ve suç teşkil etmektedir. Ancak bunun da sınırı var tabii ki. Eğer kişide kendine zarar verme veya başkasına zarar verme durumu varsa veya kişi 18 yaş altında ve tehlike durumundaysa psikoloğun yetkili kişilere bu durumu bildirme yükümlülüğü bulunmaktadır.

Ve son olarak söylemek istediğim bazı şeyler:

Tavsiye mevzusunda dikkatli olun lütfen. Tavsiye veren kişi iyi psikolog değil sizi objektif olarak dinleyen, sizde farkındalık yaratmayı amaçlayan kişi iyi bir psikologdur.

Diğer bir nokta seansları erken bırakıyor olmak. Sizler görüşme ilerledikçe kendinizi kötü de hissediyor olabilirsiniz. Ancak bu görüşmenin kötü gittiğini göstermez. Psikoloğunuza zaman tanıyabilir ya da bu duygunuzu onunla paylaşabilirsiniz.Burada önemli olan görüşmeleri bırakmamak.

Tekrar altını çizmek isterim ki hizmet aldığınız kişilerin diplomalarına mutlaka bakın. Yanlış kişilerden yardım almak kişiyi daha zor duruma sokabilmektedir.

Photo by Green Chameleon on Unsplash

CEREN ŞİMŞEK

PSİKOLOG

Diğer Yazılarım:

Pandemi Döneminde Sınav Kaygısı

Duygusal Farkındalık

İnstagram’dan da takip edebilirsiniz 🙂

Anketler

Hagi mi Alex mi?

  • Hagi (55%, 46 Oylar)
  • Alex (45%, 37 Oylar)

Toplam oy veren: 83

Yükleniyor ... Yükleniyor ...
Ceren Şimşek

Ceren Şimşek

Merhaba,
Ben Ceren Şimşek. Psikoloji bölümünden mezun oldum. Şu an bir eğitim kurumunda psikolog olarak çalışıyor ve çocuk ve ergen danışmanlığı yapıyorum. Amacım sizleri sıkmadan doğru bir şekilde bilgilendirmek. Takipte kalın :)

1 Yorum

Bir Cevap Yazın

Haftanın Yazarı

Nazlı Öztürk

Nazlı Öztürk

1998 doğumluyum ve Sakarya'da yaşıyorum. Kendi kullandığım ürünleri, makyaj tüyolarımı, bakım tekniklerimi ve tariflerimi sizlerle paylaşmak için buradayım.

%d blogcu bunu beğendi: