Deprecated: EV_Widget_Entry_Views içindeki WP_Widget oluşturucu yordam 4.3.0 sürümünden bu yana desteklenmiyor! Yerine __construct() kullanın. in /home/herkesce/public_html/wp-includes/functions.php on line 4870
Pandemi Döneminde Sınav Kaygısı -

Pandemi Döneminde Sınav Kaygısı

 Søren Kierkegaard’a göre insan varolduğu müddetçe, kaygı da olacaktır. Bu aklıma pandemi sürecinde sınav kaygısı yaşayan öğrencileri getirdi ve bu defa bu konu hakkında konuşalım istedim.

Sınav kaygısı ile alakalı yüzlerce yazı var. Ancak bunların çoğu bilinen şeyler. Peki pandemi sürecinde sınav kaygısı nasıl oluyor ve çocuklar bunu nasıl hissediyor?

Sınav kaygısı, sınav öncesinde öğrenilen bilgilerin sınav sırasında açığa çıkarılmasına engel olan ve öğrencinin sınav anında potansiyelini tam olarak kullanmasına engel olan ve sınav anında bilgisini tam olarak kullanmasını engelleyip başarıyı düşüren yoğun uyarılma durumudur. Ama her kaygı yaşayan öğrenciye sınav kaygısı yaşıyor demiyoruz. Gerçekten sınav kaygısı yaşayan öğrenciler yoğun bir kaygı durumu yaşarlar. Terlemeler, artmış kalp hızı, mide rahatsızlıkları,titreme,uyku sorunları gibi belirtiler gösterebilirler. Çocuğunuzda böyle belirtiler gözlemliyorsanız bir psikiyatriste başvurabilirsiniz. Bunlar çocuğun günlük hayatını sekteye uğratan belirtiler.

Peki hafif bir kaygı?

Aileler bazen normal kaygı düzeyini normalin üstünde bir kaygıyla karıştırabiliyor. Bu kaygı, oldukça normal ve gerekli bir durum. Ancak pandemi döneminde işler biraz daha stresli ilerliyor. Öğrencilerin kafasında bir sürü soru var ve buna ek olarak sınav tarihinin önce ileri bir tarihe ve sonra tekrar geriye çekilmesi haliyle çocuklar üzerindeki stresi arttırıyor.

Pandemi sürecinde ailelere birçok görev düşüyor. Öncelikle bu kaygıyı sadece öğrenciler değil aileler de taşıyor. Bu sebeple öncelikle kendi kaygınızı yatıştırmaya ve endişenizi çocuğa yansıtmamaya çalışın. Çünkü kaygı oldukça bulaşıcı bir duygudur ve çocuklar bu duyguyu hemen hissederler. Yapılabilecek bir diğer şey sınav hakkında bilgi edinmeniz olacaktır. Yani sınav ortamı nasıl olacak, sınav sırasında maske kullanımı nasıl olacak, oraya nasıl gideceksiniz? gibi soruların cevaplarının biliniyor olması hem sizi hem çocuğunuzu rahatlatacak ve kafasındaki soruların bir kısmını cevaplayacaktır. Bunun dışında tabii ki virüs hakkında da gerekli bilgileri almış olmanız gerekir.

Kaygılı gençler çoğunlukla konuşmamayı ve aileden uzaklaşmayı tercih edebilirler. Bu süreçte çocuk konuşmaya zorlanmamalı. Ve günlük aile yaşantısından kopmaması için çaba harcanmalıdır.Çocuk kendisini ifade etmek istediğinde onu sadece dinliyor olmak bile ona çok iyi gelecektir. Burada iyi bir dinleyici olmak ve duygularını eleştirmemek(niye ağlıyorsun, buna ağlanır mı, buna mı endişeleniyorsun?) oldukça önemli. Diğer bir nokta olumsuz duyguyu kabul etmek. Yani kaygı var evet ama bu kaygının normal olduğunu biliyor olmak bununla baş etmesine yardımcı olacaktır. Bunun alakalı olarak Duygusal Farkındalık yazıma bakınabilirsiniz 🙂

Kaygı insanın varlığıyla benzerdir.. Ve bizimle beraber var olur. Var olabildiğiniz nice günlere 🙂

Ceren Şimşek
Psikolog

İnstagram’dan takip edebilirsiniz 🙂

Anketler

Hagi mi Alex mi?

  • Hagi (55%, 46 Oylar)
  • Alex (45%, 37 Oylar)

Toplam oy veren: 83

Yükleniyor ... Yükleniyor ...
Ceren Şimşek

Ceren Şimşek

Merhaba,
Ben Ceren Şimşek. Psikoloji bölümünden mezun oldum. Şu an bir eğitim kurumunda psikolog olarak çalışıyor ve çocuk ve ergen danışmanlığı yapıyorum. Amacım sizleri sıkmadan doğru bir şekilde bilgilendirmek. Takipte kalın :)

Yorum

Bir Cevap Yazın

Haftanın Yazarı

Nazlı Öztürk

Nazlı Öztürk

1998 doğumluyum ve Sakarya'da yaşıyorum. Kendi kullandığım ürünleri, makyaj tüyolarımı, bakım tekniklerimi ve tariflerimi sizlerle paylaşmak için buradayım.

%d blogcu bunu beğendi: