Deprecated: EV_Widget_Entry_Views içindeki WP_Widget oluşturucu yordam 4.3.0 sürümünden bu yana desteklenmiyor! Yerine __construct() kullanın. in /home/herkesce/public_html/wp-includes/functions.php on line 4870
Duygusal Farkındalık -

Duygusal Farkındalık

Herkese merhaba,

Masaya bir şeyler yazmak için oturdum ve uzun uzun düşündüm ne yazsam diye. Zor zamanlardan geçiyoruz ve geçirdiğimiz bu zamanlarla alakalı içinde bir sürü terim bulunan yazılar ve videolar var. Üstelik canlı yayınlar da yapılıyor sosyal medyada. “Amacım çoğu kişinin anlayabileceği düzeyde yazmak” dedim kendi kendime. Elimden gelen en iyi şekilde… Ve farkındalık üzerine yazmaya karar verdim. Kendi farkındalığımız üzerine.

Sosyal medyanın hayatımızı ele almasıyla birlikte kendimizden uzaklaşıyoruz. Biz neleri seviyoruz, nelere kızıyoruz, neler bizi rahatsız ediyor? Bütün bunların cevapları oldukça öznel. Ancak bizler sosyal medyanın bize dayattığı şekilde belli kalıplarla yaşamayı seçiyoruz. Örneğin, ilişkilerin nasıl olması gerektiğinden tutun da dış görünüşe kadar bir çok kalıp mevcut. Bu da bizi bizden uzaklaştırıyor.

Pandemi sürecindeyiz ve “anormal bir sürece normal tepkiler” veriyoruz. Peki kaçımız bunun farkında, kaçımız neler hissettiğini biliyor ve bunun normal olduğunun farkında? Durup ne hissettiğimiz hakkında düşünmüyoruz. Düşünsek bile sadece olumlu duygularımıza dikkat ediyoruz. Peki ya olumsuz duygularımız? Olumlu duygularımızın dışında olumsuz duygulara da sahibiz ve aslında hayatımızda oldukça önemliler. Örneğin bu zor süreçte sıklıkla gelen bir kaygı ve korku durumu var. Çoğu kişi bilir bunları. Ama kaçımız bunları hissettiğinin farkında? Ya da bu duyguları görmezden gelmek yerine farkına varıp kabul ediyor?

Varoluşsal olarak hazza yöneliyoruz ki bu oldukça normal. Ama unutmamalıyız ki olumsuz bir duyguyla  baş etmede bazen o olumsuz durumu  ya da duyguyu kabul etmek, o durumla baş etmemize yardımcı olur. Sevgili Agah Aydın’ın bir televizyon programında dediği gibi ” Kişi hakikati dile getirdiğinde iyileşir” Durum tam olarak bu işte. Olumsuz duygularınızı dile getirmekten çekinmeyin(başkasına zarar vermeyecek şekilde tabii ki 🙂 ) Sosyal medya ve internet ile biraz daha az zaman geçirebilir ve kendinizle baş başa kalmaya çalışabilirsiniz. “Durduğunuz yer, neyi gördüğünüzü ve neyi görmediğinizi belirler; ayrıca gördüğünüz açıyı da belirler. Durduğunuz yerdeki bir değişiklik her seyi değiştirir” der Steve de Shazer. Peki siz nerede duruyorsunuz?

Psikolog Ceren Şimşek/Psk.cerenn.simsek

Photo by Sydney Sims on Unsplash

Kaynak önerileri:

  • Eyvah! kötü bir şey olacak( Alp Karaosmanoğlu)
  • İyi Hissetmek(David Burns)
  • Birlikte İyi Hissetmek(David Burns)

 

Anketler

Hagi mi Alex mi?

  • Hagi (55%, 46 Oylar)
  • Alex (45%, 37 Oylar)

Toplam oy veren: 83

Yükleniyor ... Yükleniyor ...
Ceren Şimşek

Ceren Şimşek

Merhaba,
Ben Ceren Şimşek. Psikoloji bölümünden mezun oldum. Şu an bir eğitim kurumunda psikolog olarak çalışıyor ve çocuk ve ergen danışmanlığı yapıyorum. Amacım sizleri sıkmadan doğru bir şekilde bilgilendirmek. Takipte kalın :)

1 Yorum

Bir Cevap Yazın

Haftanın Yazarı

Nazlı Öztürk

Nazlı Öztürk

1998 doğumluyum ve Sakarya'da yaşıyorum. Kendi kullandığım ürünleri, makyaj tüyolarımı, bakım tekniklerimi ve tariflerimi sizlerle paylaşmak için buradayım.

%d blogcu bunu beğendi: