Deprecated: EV_Widget_Entry_Views içindeki WP_Widget oluşturucu yordam 4.3.0 sürümünden bu yana desteklenmiyor! Yerine __construct() kullanın. in /home/herkesce/public_html/wp-includes/functions.php on line 4807
Çocuklukta Cinsel Eğitim -

Çocuklukta Cinsel Eğitim

Yazıya başlarken aslında cinsel istismar ile alakalı bir şeyler paylaşmak istiyordum. Sonradan aslında cinsel eğitimin toplumda ne kadar önemli bir yere sahip olduğunu ve toplumun bu konuda ne kadar eksik kaldığını düşündüm o yüzden cinsel eğitim üzerine yazmaya karar verdim. O zaman başlayalım 🙂

Her toplumda, kültürde farklı farklı bakışlar olsa da çoğunun birleştiği ortak nokta çocukların merakları oluştukça cinsellikle ilgili bilgilendirmenin yerinde olduğu yönündedir.

Çocukların cinsellikle ilgili ilk soruları 3 yaş dolaylarında başlar ve genelde cinsiyet farklılıkları üzerine soru sorarlar. Bu cinsiyet farklılıkları ile alakalı soruları zamanla “Ben nereden geldim”, “Çocuk nasıl olur?” gibi sorular izler.

PEKİ BUNLAR ÇOCUĞA NASIL ANLATILMALI?

Ebeveynin yapacağı en büyük hata çocuk cinsellik üzerine soru sorduğunda onu susturması veya ayıplaması olacaktır. Çocuklar yaşına uygun sorular sorar. Ebeveynler “Acaba daha detaylı soru sorar mı?” düşüncesini taşırlar.Çocukların yaşları ilerledikçe sordukları sorular da farklılaşır. Ancak çocuklar yaşına uygun sorular sorduğundan verilecek yeterli bir cevap çocuğu tatmin edecektir.

ÇOCUKLARIN SORACAĞI BAZI SORULAR VE VERİLEBİLECEK CEVAPLAR:

  • Kız çocukları cinsiyet farklılıklarını fark ettikten sonra neden kendilerinde bir penis olmadığını sorabilirler.

Buna “Her cinsiyetin kendine özel özellikleri vardır. Senin kız olarak bir eksiğin yok.” denilebilir.Benzer cevap oğlan çocukları için de geçerlidir.

  • 3 yaşından sonra zaman ilerledikçe çocuklar bebeklerin nereden geldiği ile alakalı sorgulama yapabilirler. Çocuklara verilebilecek en iyi yanıt bebeğin anne karnında rahat ettiği ve bir süre bu yuvada büyüdüğünü söylemek olacaktır.
  • Haliyle bir önceki sorunun cevabını öğrendikten sonra çocuktan bebeğin o yuvadan nasıl çıktığıyla alakalı bir soru gelme olasılığı yüksektir. Bu soruyu olabildiğince lafı dolandırmadan cevaplamak önemli. Açık ve sade olun. Şu cevap yeterli olacaktır:

Bebek yeterince büyüdüğünde doktor veya ebe yardımıyla bebek annenin bacakları arasından doğar.

  • Diğer soru bebeğin anne karnına nasıl girdiği ile alakalı sorudur. Bu soruya da “Annenin karnında bebek tohumlar vardır ve bunlar anne karnında büyüyerek bebeği oluşturur” denilebilir. Çocuk babanın da bu durumdaki rolünü merak edebilir. O soruya da “Annede bulunan bebek tohumlarından babada da vardır. Anne ve baba bebek istediğinde bu tohumlar annenin doğum yolunda birleşir ve büyüyerek bebeği oluşturur” denilebilir.

SON OLARAK

Sevgili ebeveynler,

Bu sorular soruldukça çocuk acaba bunları uygular mı düşünceniz oluşabilir. Ancak asıl yanıtlanmayan,geçiştirilen sorular çocuğu araştırmaya iter.Bunun dışında bu soruların fazlaca açık bir şekilde yanıtlanması da çocuğun merakını kamçılar. Yapılması gereken şey çocuğun yaşının gerektirdiği biçimde soruların yanıtlanmasıdır.

Eğer “Çocuğum bu konu hakkında soru sormuyor” diyorsanız çocuğunuzun genelde sorularına istediği cevabı bulamadığı için susmuş olma ihtimali vardır.

LÜTFEN CİNSELLİKLE ALAKALI EĞİTİMLERİ ALIN VE ÇOCUĞUNUZA DA YAŞINA UYGUN BİR ŞEKİLDE AKTARIN. AKTARIN Kİ İLERİDE KENDİSİNE KARŞI GELEBİLECEK TEHDİTLERE HAZIRLIKLI OLSUN.

Bir sonraki yazım Cinsel İstismar üzerine olacak. Beklemede kalın 🙂

Psikolog Ceren Şimşek

Photo by Jonathan Borba on Unsplash

Beni instagram’dan takip edebilirsiniz https://www.instagram.com/psk.cerenn.simsek/

Diğer yazılarım:

Anketler

Hagi mi Alex mi?

  • Hagi (55%, 46 Oylar)
  • Alex (45%, 37 Oylar)

Toplam oy veren: 83

Yükleniyor ... Yükleniyor ...
Ceren Şimşek

Ceren Şimşek

Merhaba,
Ben Ceren Şimşek. Psikoloji bölümünden mezun oldum. Şu an bir eğitim kurumunda psikolog olarak çalışıyor ve çocuk ve ergen danışmanlığı yapıyorum. Amacım sizleri sıkmadan doğru bir şekilde bilgilendirmek. Takipte kalın :)

Yorum yap

Bir Cevap Yazın

Haftanın Yazarı

Nazlı Öztürk

Nazlı Öztürk

1998 doğumluyum ve Sakarya'da yaşıyorum. Kendi kullandığım ürünleri, makyaj tüyolarımı, bakım tekniklerimi ve tariflerimi sizlerle paylaşmak için buradayım.