Deprecated: EV_Widget_Entry_Views içindeki WP_Widget oluşturucu yordam 4.3.0 sürümünden bu yana desteklenmiyor! Yerine __construct() kullanın. in /home/herkesce/public_html/wp-includes/functions.php on line 4807
Çocuklarda Dil Gelişimini Destekleyen Oyunlar -

Çocuklarda Dil Gelişimini Destekleyen Oyunlar

Herkese merhaba 🙂 Önceki yazımda çocuklarda konuşma gecikmesine neden olabilecek sebepleri paylaşmıştım. En önemli faktörün, çevre ile çocuk arasındaki etkileşim olduğunu vurgulamaya devam etmek istiyorum. Bu etkileşimi güçlendirmenin en güzel yolu ise oyunlar. Bu yazımda, 2-6 yaş aralığında ki çocukların dil gelişimini destekleyen bazı oyun önerileri vermek istiyorum. Bu oyunlar, yalnızca dil gelişimini değil, sosyal-duygusal gelişim,motor gelişim ve bilişsel gelişimi de desteklenmiş olacak. Haydi buyrun:)

1. Ayna Ol Bana:

Karşılıklı olarak yüz hareketlerini taklit etmeye dayalı bir oyun ile başlayabilirsiniz. Aşağıda belirtmiş olduğum duygu ifadelerine dayalı olarak mimikleri taklit edin. Çocuğunuzun da sizi taklit etmesini sağlayın. Bunun için “Ayna Ol bana” yönergesi vererek karşılıklı olarak birinizin ayna olup hareketleri tekrarlamasıyla devam edebilirsiniz. Yüz kaslarının hareketi, dil gelişiminde önemli bir paya sahiptir. Ayrıca çeşitli yüz şekillerinde vereceğiniz duygu ifadeleri ile sosyal iletişimi de güçlendirmiş olursunuz. Bu sayede çocuklar kolaylıkla duygularını ifade edebilirler.

Mimikler/Duygular: 

Şaşırmak

Korkmak

Sevinmek

kızmak

Utanmak

Ağlamak

Gülmek

2. Üfle hadi:

Oyun hamurlarını avuç içinde incelterek uzunca bir ip formu almasını sağlayın. Ardından bir yol olacak şekilde incelttiğiniz iki ayrı hamuru karşılıklı biçimde hizalayın. Masanın üzerine yerleştirin ve işte yolumuz hazır. Şimdi masanın diğer ucuna bir bardak yerleştirin. Çok ağır olmayan bir pinpon topunu yolun içinden üfleyerek ilerletip bardağın içine düşürmeye çalışın. Çocuğunuzun da aynı oyunu tekrarlaması için nasıl oynandığını göstermeniz önemli. Bu sayede taklit etme becerileri gelişirken dil gelişimi için de hem eğlenceli hem işlevsel bir egzersiz yapılmış olacak.

3. Kaşık kaşık yumurta:

Kaşık dişlerin arasında sıkıştırılır. Üzerine yumurta koyarak dengeli bir şekilde yürümesi istenir. Oldukça basit ve pratik olan bu oyun dil gelişiminin etkili egzersizlerinden birini oluşturuyorken aynı zamanda motor gelişime de (beden hareketli, kas-iskelet sistemi dengesi vb.) destek olacaktır.

4.Konuşan parmaklar:

Kukla oyunları geçmişten bu yana yaratıcılığın ve hayal gücünün desteklendiği en iyi oyunlardan biri olabilir. Özellikle parmak kuklaların eğlencesine doyum olmuyor. Siz de kısa süre içinde parmak kuklalar hazırlayabilir ve çocuğunuzu konuşmaya davet edebilirsiniz. Bunun için gerekli olan malzemeler; farklı renklerde keçeler ve bir kaç boncuk. Çeşitli karakterlerde tasarlayabileceğiniz rengarenk parmak kuklalar yapabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken göz temasını sağlamak, zaman zaman vurgulamalar yapmak, şarkılar eşliğinde oynamak ve hareketli olarak kuklaları oynatmak olmalı. Bu sayede ortak dikkat, ses taklidi, sosyal iletişim de desteklenmiş olacak.

5.Kedi gibi:

Çok büyük olmayan bir tabağın içine az miktarda bal ya da çikolata koyun. Çocuğunuzdan tabaktaki çikolata ya da balı kedi gibi yalayarak bitirmesini isteyin. Önemli olan dilin yalama hareketi sayesinde güç kazanması ve konuşmaya yardımcı olabilecek egzersizi oyun aracılığıyla eğlenceli hale getirmiş olmak.

Keyifli oyunlar 🙂

Merve Arslan

Çocuk Gelişim Uzmanı/Minikütüphane

Diğer Yazılarım:

Pandemi Sürecinde Çocuklar İçin Kaygıyı Azaltmanın Yolu “Kitaplar”

Yaşlara Göre Çocuk Kitapları Seçimi

Çocuğum Konuşmak İçin Geç Mi Kaldı?

Bebeklik Dönemi 0-12 Ay Kitap Listesi

Anketler

Hagi mi Alex mi?

  • Hagi (55%, 46 Oylar)
  • Alex (45%, 37 Oylar)

Toplam oy veren: 83

Yükleniyor ... Yükleniyor ...
Merve ARSLAN

Merve ARSLAN

Merhabalar ben Merve Arslan. Kırıkkale Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Çocuk Gelişimi bölümünden 2017 yılında mezun oldum. Bir süre özel gereksinimli çocuklar ile çalıştım. Ardından Sağlık Bakanlığında Danışmanlık görevimi sürdürmeye başladım. Genel olarak çocukların gelişimsel değerlendirmesi, davranış problemleri, aile içi iletişimin düzenlenmesi, gelişimsel destek önerilerinin verilmesi ve yönlendirmelerin yapılması gibi pek çok alanda aileler ve çocukları ile çalışmaktayım. Bunun yanı sıra çocuk kitapları ve ebeveyn kitapları üzerine inceleme yazıları yazdığım Minikütüphane adlı bir instagram hesabım bulunuyor. Herkesçe merak edilen konuları en yalın en doğru haliyle yazmak ve sizlerle paylaşmak için burada buluşmaya karar verdik. Şimdiden iyi okumalar dilerim.

Yorum yap

Bir Cevap Yazın

Haftanın Yazarı

Nazlı Öztürk

Nazlı Öztürk

1998 doğumluyum ve Sakarya'da yaşıyorum. Kendi kullandığım ürünleri, makyaj tüyolarımı, bakım tekniklerimi ve tariflerimi sizlerle paylaşmak için buradayım.