Deprecated: EV_Widget_Entry_Views içindeki WP_Widget oluşturucu yordam 4.3.0 sürümünden bu yana desteklenmiyor! Yerine __construct() kullanın. in /home/herkesce/public_html/wp-includes/functions.php on line 4807
Çocuklara Eğlenerek Diş Fırçalama Alışkanlığı Kazandırmak -

Çocuklara Eğlenerek Diş Fırçalama Alışkanlığı Kazandırmak

Bildiğiniz üzere her yaşta olduğu gibi çocuklarda da alışkanlık edinmek zor ve soluksuz bir süreçtir ve ben bu yazımda çocuklarda diş fırçalamanın nasıl eğlenceli hale getirilebileceğinden bahsedeceğim.

DİŞ FIRÇALAMA EĞİTİMİNE NE ZAMAN BAŞLANMALI:

Çocukların dişleri yetişkinlere göre daha çabuk çürüdükleri için ilk dişlerin sürmesi ile onların ağız ve diş sağlığını korumaya başlamalıyız. Bebeklik döneminde diş macunları kullanılmadan, sonrasındaysa uygun diş fırçaları ve macunlarla dişlerin fırçalanması gerekiyor.


Çocuğunuz 2-3 yaşına geldiğinde artık dişlerini fırçalamayı öğrenebilecek zihinsel gelişim ve motor becerilere sahiptir.

DİŞ FIRÇALAMA ALIŞKANLIĞI NASIL EĞLENCELİ HALE GETİRİLİR:

Öncelikle çocuklarınızın diş fırçalamalarını bir görev ya da bir ödev haline getirmeyin. Çünkü çocuklar bir şeyleri öğrenirken ya da deneyimlerken o işi oyunla bir aktiviteye dönüştürmek daha kalıcı sonuçlar verir.

1. SOSYAL ÖĞRENME


Onlar çevrelerindeki yetişkinlerin ve özellikle ebeveynlerinin davranışlarını taklit ederler ve bu davranışların doğru olduğunu düşünürler. Bu sebeple çocuğunuza doğru rol model olun. Sizleri diş fırçalarken görmeli. İsterseniz bu işi bir oyuna dönüştürebilirsiniz. Mesela eskiden sıkça oynadığımız ayna oyunu gibi. Karşılıklı geçerek ilk önce siz fırçalayın sonra çocuğunuz sizin fırçaladığınız şekilde kendi dişlerini fırçalasın.


2. DİŞ FIRÇASI VE MACUN SEÇİMİ


Alışverişe çıkın ve diş fırçasıyla macun (çocuklar için uygun olan) seçimlerini çocuklarınıza bırakın. Bu işte sorumluluk almaları ve bu sorumlulukları yerine getirmeleri onlar için de güzel bir başlangıç olur.


Bebeklerin ön dişleri ağız içinde sürmeye başladıktan sonra anne ve babalar parmak fırça kullanmaya başlayabilirler. Arka dişler de çıkmaya başladıktan sonra sapı rahatça bükülebilen ve canını acıtmayacak şekilde yumuşak kılları olan, fırça başı çocuğun ağız genişliğine orantılı olan bir fırça seçmeliyiz. Fırçaların üzerinde ay ve yaş aralığı yazanları seçmeniz daha uygun olur.

Çocuk diş macunlarında yapay boya, koruyucu maddeler, paraben ve florür olmamalı. Anne ve babalar çocuklarına macun seçerken mutlaka içeriğini okuyup öyle almalı.


3. HAYAT KURTARICI OYUNCAKLAR


Diş fırçalamayı öğrenirken oyuncağını yanına almasını ve yalnız hissetmemesini sağlayabilirsiniz. Hatta diş fırçalamayı oyuncak bebeğinin dişlerini fırçalayarak öğrenebilir.


4. DİŞ PANOSU HAZIRLAYIN


Diş fırçalamayı düzenli hale getirmek için bir pano hazırlayabilirsiniz (Şekil 1. Diş Panosu). Panoyu çocuğunuzun boyuna uygun ve hep görebileceği bir banyo duvarına asın. Dişlerini fırçaladıktan sonra –görev tamam manasında- panodaki resmi boyayabilir veya ilgili yere bir sticker yapıştırabilirsiniz. Hatta bunu define oyunlarına çevirip, eğlenceli hallere getirebilirsiniz.

Ebeveynler örneğin define haritası gibi bir kağıda sticker bulma haritası tasarlayabilir. Stickerı sakladığınız yerden bulunca panoya kendisinin yapıştırmasını isteyebilirsiniz. Ya da Stickerı bulma esnasında sıcak- soğuk- buz gibi oyunlarla çeşitlendirebilir ve çocuğunuzun bu şekilde diş fırçalama alışkanlığını kazanmasına ve yaratıcılığını geliştirmeye teşvik edebilirsiniz.

Şekil 1 Diş Panosu
5. BİR SAĞA BİR SOLA, ÇALKALA ÇALKALA, YUKARIDAN AŞAĞIYA, GARGARA GARGARA


Çocuklar için birbirinden güzel eğitici çizgi filmlerden de yararlanabilirsiniz. Diş fırçalamanın öneminden ve herkesin ne yapması gerektiğini bilgi vererek ve bunu şarkılarla süsleyerek çocukların yaşlarına uygun bir şekilde anlatabilirler.


Ailecek banyoda toplanıp başlarda diş fırçalamayı öğreten şarkılar açıp (sonra bir “şişeleeerr” diyerek oyun havalarına geçebilirsiniz.) ve dans ederek bunu güzel bir uğraşa dönüştürebiliriz. Hatta fotoğraflar çekip duvarınıza yapıştırabilir ve mekanı eğlenceli bir ortama çevirebilirsiniz.
Diş fırçalarken dinlenecek şarkıyı bir kum saati gibi farz ederek, şarkı bitene kadar fırçalamayı sürdürebilirsiniz.

6. KUKLA GÖSTERİLERİ


Çocuk eline bir nesne alıp onu insan farz ederek hareket ettirmesi ve konuşturmasıyla, animistik düşünce başlar. Çocuklar her zaman kukla gösterilerini izlemekten ve oynamaktan büyük keyif alırlar. Bu yüzden kuklalar kavram öğretiminde, alışkanlık kazandırmada, toplumsal kuralları öğretmede en büyük destekçimizdir. Hatta kukla çocuğun zihin ve dil gelişimi, büyük ve küçük motor gelişimlerine, kendisini tanımasına, sosyal gelişimine, ses tonunu kullanmasında ve paylaşmasında önemli rol oynar.

Kukla gösterisinde çomak, tahta kaşık, ip, el, parmak, yüzük, çorap kukla vb kullanılabileceği gibi evinizdeki malzemelerle de kuklalar yapabilirsiniz. Mesela bazen bir şişe, kalem, kutu, süpürge, spatula, karton bardak vb amacımıza ulaşmak için yardımcı araç gereçler olabilirler (Şekil 2-4)

7. EĞİTİCİ KİTAPLAR


Çocuklara diş fırçalamayı kazandırırken eğitici kitaplardan da yararlanabilirsiniz. Kitapları çocuklarınıza okurken yanında evde kolay malzemelerle yapılabilecek oyun materyallerinden yararlanabilirsiniz.

Sevgili ebeveynler işte çocuklarınızı zevkten neredeyse çikolata şelalesinde yüzdürecek birbirinden güzel etkinlikler:

  • Diş fırçalamanın öneminden bahsederken bir diş resminin üstünü şeffaf bir jelatin ile kaplayıp, tahta kalemle üzerine birkaç karalama yapın ve çocuğunuz bir diş fırçası yardımıyla diş resmini temizlesin. Ya da başka bir diş resminin üzerini macunu kullanarak bir diş fırçası yardımıyla dişi boyasın. Bu şekilde diş fırçası ve macunun dişleri temizlediğine şahit olacaktır (Şekil 5-6).
  • Bazı eğitici kitapların diş fırçalama alışkanlığı kazandırmak için hareketli sayfaları var. Hatta bir o kadar da renkli ve gerçekçi bir şekilde anlatılmış resimleri de mevcuttur. Kitapta kahramanların dişlerini fırçalayabiliyor iken ilaveten bu okuma aktivitesini diş hekimcilik oyunlarına da çevirebilirsiniz (Şekil 7-8).
  • Sessiz kitapların da hakkını yememek lazım. Kumaş ya da keçeler yardımıyla dikilerek yapılan duyusal bir bez kitaptır. Evinizde de rahatça el dikişi ya da dikiş makinesi ile tasarlayabilirsiniz. Sadece diş fırçalamayı kazandırmak amacıyla değil diğer kazanım ve becerileri öğretmek için de kullanabilirsiniz (Şekil 9-10).
  • Ve benim diş fırçalama alışkanlığı kazandırmada kullandığım ve severek uyguladığım etkinliği sona sakladım: Diş fırçalamayı anlatırken fasulye tanelerini diş olarak kullanabilir ve bir kitap kahramanının üzerine ya da sevdiğiniz birinin resminin üzerine de yapıştırabilirsiniz. O fasulyeleri boya kalemiyle karalayıp çocuklarınızdan o dişleri diş fırçalarıyla ya da bir çubuğun üstüne sünger yapıştırılarak temizlemelerini isteyebilirsiniz (Şekil 11-12).

Anne ve babalar tarafından pekiştirilen güzel alışkanlıklar, çocuklarda daha kalıcı olacaktır. Diş fırçalamayı mümkün olduğunca erken yaşta başlatmak, çocuğun daha sağlıklı olarak büyümesine ilaveten tertemiz, sağlıklı dişler çocuğun gelecekte özgüvenli bir birey olmasına da katkı sağlayacaktır.

SAADET GÜLŞEN ÖNDER

Diğer Yazılarım:

BİR HİKAYE, TAŞLARLA ANLATILABİLİR Mİ? “AÇ TIRTIL”

Görsel Kaynaklar:

Şekil 1. Diş Panosu: https://pin.it/5UuZIcn

Şekil 2. Çomak Kuklalar: https://pin.it/3yE4EDN

Şekil 3. Çorap Kukla: https://images.app.goo.gl/ekxb4ENUG9pbkVWr6

Şekil 4. Evde Yapılabilecek Kuklalar: https://pin.it/53Wrzxf

Şekil 5. Diş Temizleme Oyunu: https://pin.it/57GrpxW

Şekil 6. Diş Boyama Oyunu: https://pin.it/l6aXyk2

Şekil 7. Hareketli Fırça: https://youtu.be/JA0YeTmTaQM

Şekil 8. Hareketli Diş Macunu: https://youtu.be/Zfz2gGMyDuw

Şekil 9-10 Sessiz Kitap: https://www.instagram.com/p/CAQNTOllGBm/?igshid=3n3gvei382wm

Şekil 11-12. Fasulye Dişler ve Temizleme Oyunu: https://www.instagram.com/p/B56B36GH2I1/?igshid=f7veknnlzyfq

Anketler

Hagi mi Alex mi?

  • Hagi (55%, 46 Oylar)
  • Alex (45%, 37 Oylar)

Toplam oy veren: 83

Yükleniyor ... Yükleniyor ...
Saadet Gülşen Önder

Saadet Gülşen Önder

1999 yılında Amasya da doğdum. Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesinde Çocuk Gelişimi bölümünde okuyorum. Üniversitemizin Sürekli Eğitim Araştırma ve Uygulama Merkezinde öğrenci temsilciliği de yapmaktayım. Aynı zamanda Anadolu Üniversitesinde Aşçılık bölümüne devam etmekteyim. Çocuk eğitimi alanında yeni gelişmeleri takip etmeyi ve araştırmayı seviyorum.

Yorum yap

Bir Cevap Yazın

Haftanın Yazarı

Nazlı Öztürk

Nazlı Öztürk

1998 doğumluyum ve Sakarya'da yaşıyorum. Kendi kullandığım ürünleri, makyaj tüyolarımı, bakım tekniklerimi ve tariflerimi sizlerle paylaşmak için buradayım.