Deprecated: EV_Widget_Entry_Views içindeki WP_Widget oluşturucu yordam 4.3.0 sürümünden bu yana desteklenmiyor! Yerine __construct() kullanın. in /home/herkesce/public_html/wp-includes/functions.php on line 4807
Cildimizin Kalkanı Güneş Kremi -

Cildimizin Kalkanı Güneş Kremi

Yaz geldiğine ve şortlar, elbiseler, etekler hurçlardan çıkarıldığına göre yapmamız gerek son bir şey kaldı arkadaşlar; güneş kremi almak. Cildiniz ve renginiz nasıl olursa olsun güneş kremi kullanmalısınız. Çünkü güneş kremleri, cildinizi zararlı ışınlardan korurken aynı zamanda sarkmaları ve kırışıklıkları da önler.

Sadece deniz kenarında değil günlük hayatınızda da güneş kremi kullanmalısınız. Böylece hem güneşten kaynaklanan lekeleri hem de zaten var olan ama güneşle daha da belirginleşen renk eşitsizliklerini önlersiniz.

UV Işınları

3 tane UV ışını vardır.

UVA Işını; deri altına işleyebilen, cilt kanserine sebep olan ve camdan geçebilen ışınlardır. Korunmamamız halinde sarkmalara ve kırışıklıklara sebep olur.

UVB Işını; deri altına işlemez, deri üstü renk değişikliklerine ve yanmalara sebep olur. Maruz kalmak için güneşle birebir temas halinde olmak gerekir yani camdan geçemez.

UVC Işını; henüz korkmamız gereken bir ışın değildir çünkü ozon tabakası sayesinde dünyamıza UVC ışını ulaşamaz.

SPF Nedir?

Öncelikle size biraz güneş kremlerinin içeriğinden bahsetmek istiyorum. İlk olarak SPF nedir ondan bahsedelim, açılımı “Sun Protection Factör(Güneş Koruma Faktörü)”dür. SPF, cildimizi; güneşin zararlı ışınlarından biri olan UVB ışınlarından kremin ne kadar koruduğunu gösterir. SPF değeri yükseldikçe koruma seviyesi de o kadar artmış olur. SPF, sizi UVA ışınlarından korumaz. Bunun için geniş spektrumlu kremler seçmelisiniz.

Bazı güneş koruyucuları cildinizde kalkan görevi görerek vücudunuza zararlı ışınların girmesini engeller bazıları da bu işi, ışınlar size ulaşmadan emerek yapar. Teşekkürler, güneş kremleri.

PA Nedir?

Bazı güneş kremlerinin üzerinde PA, PA+, PA+, PA+++ ibarelerinden birini görebilirsiniz. Daha çok asya ülkelerinden gelen ürünlerin üzerinde bulunur ve güneş kreminin cildinize ne kadar süre etki ettiğini bize gösterir. Normal bir güneş kremini 2-3 saatte bir yenilemeniz gerekiyorsa üzerinde PA+++ simgesi bulunan bir kremi, aşırı terleme ya da ıslanma olmadığı takdirde 4-5 saatte bir yenilemeniz yeterli olacaktır.

Fiziksel Güneş Kremleri

Bir diğer adı mineral filtreli güneş kremleridir. Alerjiye meyilli, hassas ve çabuk yanan tenler için önerilir. İçerisinde çinko oksit ve titanyum dioksit bulundurur ama bu oksitleri duyunca hemen korkmayın bunlar zararsız. Sürer sürmez etkili olurlar yani güneşe çıkmadan 20 dakika önce sürüp beklemenize gerek yok. İçindeki çinko ve titanyum parçacıkları dolayısıyla ciltte beyaz beyaz dururlar. Bunun sebebi ise cildiniz tarafından emilmemesi ve deri altına geçmemesidir ve böylelikle cildinizde bir ayna görevi görerek gelen güneş ışınlarını geri yansıtırlar. Uzmanlarca tavsiye edilen güneş kremi tipidir.

Kimyasal Güneş Kremleri

Kimyasal filtreli arkadaşlar ise deriniz tarafından emilir ve gelen güneş ışınları krem tarafından absorbe edilerek size zarar vermesi engellenir. Mineral filtreli olan kremlere göre daha kolay sürülür ve cilt üstünde beyazlık bırakmaz. Güneşe çıkmadan 20 dakika önce uygulanmalıdır ve etkisi daha kısa sürelidir. Yani daha sık yenilemeniz gerekir.

Güneş Kremi Seçimi

Mutlaka cilt tipinize uygun bir güneş koruyucu seçmelisiniz. Eğer buna dikkat etmeden bir ürün alırsanız cilt problemi yaşayabilirsiniz. Akneye meyilli ya da zaten akneli bir cildiniz varsa daha da dikkat etmelisiniz ve o cilt tipine özel bir krem seçmelisiniz.

Güneş Kremi Kullanımı

Doğru zannedilen bazı yanlışlar var biraz onlardan bahsetmek istiyorum. Güneş kremi kullanmak, bronzlaşmanızı engellemez sadece zararlı ışınlardan ve aşırı yanmalardan korur.

Sırf güneş kremi sürdük diye de öğlen sıcağında güneşe çıkmamalıyız. Birçok insan bu yanılgıya düşüyor ve “nasıl olsa ben güneş kremi sürdüm, güneşten korunuyorum” düşüncesine kapılarak kendini, güneşe yanlış maruz bırakıyor ve bu da daha tehlikeli sonuçlara yol açabiliyor. Ayrıca unutmamak lazım ki hiçbir güneş kremi, 100 spf korumalı olsa dahi, sizi %100 güneşten korumaz. O yüzden dışarıda olduğunuz saatlere dikkat etmelisiniz.

Güneş kremi kullanmak, güneşten alacağınız D vitamininizi engellemez. Ayrıca güneşten alacağınız D vitaminini akşam güneşinde ve 15-20 dakika almanız yeterli olacaktır.

Günlük Kullanım

Eğer cildinizi güneşten çok korumanız gereken özel bir rahatsızlığınız yoksa günlük kullanımda düşük faktörlü ve ince yapılı güneş koruyucuları tercih edebilirsiniz. 20-30 faktör korumalı güneş kremleri sizin için yeterli olacaktır. Bebekler ya da küçük çocuklar için uzmanlar en az 30 SPF olmalı diyorlar.

Özellikle yüz ve dekolte bölgesini iyice kremlemeli ve aşırı miktarda da krem sürmekten kaçınmalısınız. İnce yapılı ve hızlı emilen bir krem kullanırsanız üzerine rahatlıkla makyajınızı da yapabilirsiniz.

Ben, çok sıcak havalarda fondöten kullanmayı sevmiyorum. Hele de benim gibi nemi çok olan bir yerde yaşıyorsanız, yazın fondöten kullanmak gerçekten bir işkence. Eğer siz de yazın fondöten kullanmıyorsanız güneş kreminizi 2-3 saatte bir yenilemekte fayda var, özellikle de dışardaysanız. Hatırlatmakta fayda var, eğer çantanızda makyaj temizleme mendili taşırsanız dışardayken güneş kreminizi yenilemeniz gerektiğinde önce yüzünüzü, dışarıdan yapışan tozlardan arındırıp daha sonra kreminizi sürebilirsiniz.

Eğer makyaj yapıyorsanız ve yine de korunmak istiyorsanız, SPF’li makyaj sabitleme spreyleri var. Onlardan kullanabilirsiniz.

Deniz Kenarında Kullanım

Plaja gitmeden güneş kreminizi sürün ama plaja giderken de kremi mutlaka yanınızda götürün. Çünkü denize girdiğinizde ya da terlediğinizde güneş kremi etkisini yitiriyor. Mutlaka yenilemelisiniz.

Eğer beyaz tenliyseniz ya da bronzlaşmadan direk kızaranlardansanız yüksek faktörlü güneş kremi kullanmalısınız. Bebeklere ve küçük çocuklara da +50 SPF güneş kremleri kullanmalısınız. Özellikle boyun ve dekolte bölgenize uygulamayı unutmayın çünkü zararlı güneş ışınlarına maruz kalmak ileriki yaşlarda kırışıklıklara ve sarkmalara sebep olabilir.

Merak ettiğiniz bir şey varsa ya da öğrenmek, araştırılmasını istediğiniz bir konu varsa aşağıda yorumlar kısmından bize ulaşabilirsiniz! Bakımlı kalın, sağlıklı kalın!

Sosyal medya hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Instagram: @herkescenet

Facebook sayfamız: Herkesce.net

Twitter: @herkescenet

Diğer yazılarıma da aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

Anketler

Hagi mi Alex mi?

  • Hagi (55%, 46 Oylar)
  • Alex (45%, 37 Oylar)

Toplam oy veren: 83

Yükleniyor ... Yükleniyor ...
Nazlı Öztürk

Nazlı Öztürk

1998 doğumluyum ve Sakarya'da yaşıyorum. Kendi kullandığım ürünleri, makyaj tüyolarımı, bakım tekniklerimi ve tariflerimi sizlerle paylaşmak için buradayım.

Yorum yap

Bir Cevap Yazın

Haftanın Yazarı

Nazlı Öztürk

Nazlı Öztürk

1998 doğumluyum ve Sakarya'da yaşıyorum. Kendi kullandığım ürünleri, makyaj tüyolarımı, bakım tekniklerimi ve tariflerimi sizlerle paylaşmak için buradayım.